Upadek Muru Berlińskiego

08:35

fot. sciabolatamorbida.wordpress.com
Na pewno wielu z was przysłuchiwało się historii opowiadanych przez waszych rodziców, dziadków bądź pradziadków związanych z II wojną światową ? O podziale Niemiec na NRD i RFN? Czasów, kiedy do sklepu chodziło się z kartkami i czasu walki naszego narodu o niepodległość!

Rok 1945 stał się dla nas momentem wyzwolenia spod okupacji niemieckiej jak i walki o własne prawa. Jak się okazuje również dla Niemiec zakończenie II wojny światowej w 1945r. stało się ważnym momentem w karcie ich historii, a jedno z bardzo ważnych wydarzeń, które miało miejsce właśnie tego roku to rozpoczęcie zimnej wojny!
Wszystko zaczęło się od konferencji Jałtańskiej na której postanowiono o podziale Niemiec na 4 strefy okupacyjne, administrowane i kontrolowane. Do podziału doszło również w Berlinie, gdzie wybuchł moment zimnej wojny pomiędzy Wschodem a Zachodem. Od tamtego momentu miasto stało się głównym centrum walk pomiędzy dwoma blokami politycznymi. Ustalono także odgraniczające strefy okupacyjne, a żeby przekroczyć jedną z nich potrzebne było zezwolenie.

fot. dziennik.com
Dystans rosnący pomiędzy Wschodem i Zachodem było już widać gołym okiem cała sytuacja zaostrzyła się kiedy zaczęto grozić o podjęciu kroków zbrojnych, a budowa muru była informacją wciąż zatajoną przez rząd NRD. Dziwne tylko że w wypowiedzi Waltera Ulbrichta totalnie zaprzeczał o takiej sytuacji:

"Rozumiem Pani pytanie w ten sposób, że w Niemczech Zachodnich są ludzie, którzy chcieliby, aby robotnicy budowlani stolicy zbudowali mur. Nic nie jest wiadomo, aby był taki zamiar, ponieważ robotnicy budowlani naszej stolicy zajmują się głównie budownictwem mieszkań i ich siła robocza zostaje w pełni wykorzystana w tym właśnie celu. Nikt nie ma zamiaru budować muru!”

fot. zs5.edupage.org
Wracając do tematu ... Z nocy 12 na 13 sierpnia 1961r., zablokowano całkowity dostęp do bloku Wschodniego i rozpoczęto prace nad murem. Co ważne trzeba zauważyć, że określenie tego jednego dnia jako "dnia budowy muru" jest niewłaściwe dlatego, że zablokowano tylko granice pomiędzy sektorami. W trakcie budowy muru dochodziło do licznych ucieczek, a niektóre z nich kończyły się śmiercią. 9 listopada 1989 r. mur został zburzony! Po 28 latach jego istnienia doszło do ponownego pojednania Niemiec.

Co doprowadziło do tego ?
Między innymi liczne demonstracje w okresie przemian, wolności do podróżowania jak, ucieczki masowej ludności z Niemieckiej Republiki Demokratycznej do Republiki Federalnej Niemiec oraz możliwości, które pozostawiały inne kraje. Przykładem może być otwarta granica Węgier z Austrią.

Pomimo tego że po 9 listopada nadal strzeżono przejścia na linii muru po czasie obrona ta stała się słabsza, a coraz więcej ludzi cieszyło się swobodą po kraju. Po wejściu w życie Unii Walutowej, w 1990 r. kontrolowanie granicy zostało całkowicie zniesione, a 13 czerwca tego samego roku rozpoczęto rozbiór muru. Od roku 1989 do teraz jego upadek jest oficjalnie upamiętniany jako wydarzenie kulturowe. Organizowane są np. koncert :)

Tutaj widok, jak w 2009 roku świętowano jedną z rocznic: 

fot. se.pl

fot. wiadomosci24.pl

0 komentarze